PUHASTUSSEADMETE AJALUGU

1901

AB Lux asutati 1901 aastal, mis tootis ja müüs välisvalgustust. Aastaks 1912, tänu elektienergja arengule, kahanes ettevõtte müük. Uue turuga kohanemiseks hakkas ettevõte otsima alternatiivset toodet tootmiseks ja müümiseks.

1912

Aastal 1912  tuli ettevõtte asutja Axel Wenner-Gren  esimest korda välja tootega Model I. Puhastusseade, mille ta oli väja töötanud Rootsi inseneri Sven Carlstedti abiga. Toote müüki saatis edu ja juba lühikese aja möödudes tutvustati toodet Saksa turul. Vaatamata oma kaalule 14 kg ja hinnale –  350 rootsi krooni, võttis uus turg toote hästi vastu.

Lisaks uuele tootele tõi Wenner-Gren uuele tuurule ka oma 10 aastase otsemüügi kogemuse. Detsembris taotles ta ainuõigust tegutseda Saksamaal  Model I turustajana. Tema taotlus rahuldati tingimusel, et ta müüb 500 toodet aastas.

Ta nõustus väljakutsega ja saavutas edu. Samal ajal jätkas ta Carlstedtiga koostööd, et välja arendada kergem, odavam ja tõhusam kodumasin, mille abil ta saaks luua maailmaklassi tööstuse.

Olles täitnud oma esimese lepingu, tuli Wenner-Gren tagasi Lux Model II puhastusseadmega, mis kaalus vaid 9 kilo ja maksis poole Model I hinnast.

Olles veendunud Model II  müügipotensiaalis, püüdis ta veenda Lux´i nõukogu tootmismahu järsusks suurendamiseks. Taas rahuldati tema taotlus. Tingimusel, et  Wenner-Gren saab tellimusi 5000 puhastusseadet aastas ja nii 10 aastat järjest. Sellistel tingimustel nõustus investeerma Lux masstootmisse.

Ta pöördus tagasi oma kolleegide juurde Hamburgis ja pakkus neile ainuõigust müüa oma Lux II puhastuseadet Saksamaal. Muljetavaldavad masinad ja väga hea müük viis koheselt 5000 masina tellimiseni.

1913

Ülejäänud on ajalugu. Lux II tellimused saabusid mitte ainult Saksamaalt, vaid ka Prantsusmaalt ja Inglismaalt. 1913. aasta sügisel, vaevalt ühe aasta möödudes on ettevõte kasvanud nii, et Luxil oli keeruline valmistada piisavalt masinaid, et pidada kinni hr Wenner-Greni tellimustest.

1919

1919. aastal valiti Wenner-Gren tegevdirektoriks. Selleks ajaks oli ta juba korraldanud Luxi puhastusseadmete müüki enamikus Euroopa riikides ja oli loonud maailmaklassi tööstusharu.

1920

1920. aastate lõpuks olid Lux puhastusseadmed levinud üle kogu maailma. Aastate jooksul on Lux kasutusele võtnud palju uuendusi, mis on parandanud masinate efektiivsust. Esimene Model I on eksponaadiks New Yorgis Cooper-Hewitt National Museum of Design muuseumis. Lux on alati teinud koostööd parimate disainerite ja inseneridega.